ΑΤΥΧΗΜΑ με Αλεξίπτωτο Πλαγιάς – στις 28/05/2019
Περίληψη:
Στις 28 Μαΐου 2019, ημεδαπός χειριστής Αλεξιπτώτου Πλαγιάς απογειώθηκε από ειδικά διαμορφωμένο χώρο, που χρησιμοποιείται για απογείωση Αλεξιπτώτων Πλαγιάς στην περιοχή Άνω Βέργας του όρους Καλάθι πλησίον της πόλης Καλαμάτας Μεσσηνίας. Ο εν λόγω χειριστής μετά από σύντομη πτήση και κατά την μετάβασή του για προσγείωση σε προκαθορισμένο χώρο, έχασε τον έλεγχο του Αλεξιπτώτου Πλαγιάς σε περιοχή της Ανατολικής παραλίας Καλαμάτας και κατέπεσε στην θάλασσα.
Η Επιτροπή Διερεύνησης Ατυχημάτων και Ασφάλειας Πτήσεων ενημερώθηκε για το ατύχημα και με τις υπ’ αριθμ.: ΕΔΑΑΠ/1975/30.05.2019 & ΕΔΑΑΠ/2392/03.07.2019 αποφάσεις της όρισε Ομάδα Διερεύνησης και Τεχνικό Σύμβουλο αντίστοιχα.